Zielarstwo

Nowy sposób na kontakt z przyrodą

Forma:
• jednodniowe wycieczki zielarskie
• kilkudniowe warsztaty zielarskie
• wczasy z zielarstwem
• wykłady z prezentacjami komputerowymi

Tematy:
• warsztaty kosmetyczne – przygotowanie maści, kremów, toników, wód kwiatowych;
• warsztaty kulinarne – włączenie dziko rosnących roślin do codziennej diety;
• przygotowanie zielarskiej apteczki domowej;
• przygotowanie własnej produkcji herbatek ziołowych;

Programy dostosowane do terminów:

• Wycieczka terenowa połączona z rozpoznawaniem i zbiorem części roślin w zależności od pory roku;
• Wiedza nie tylko o leczniczych, ale także jadalnych gatunkach roślin – jak wzbogacić swoją dietę;
• Wykład z prezentacją zdjęć roślin leczniczych;
• Zasady zbioru ziół wybór pory dnia i roku;
• Warunki zbioru ziół;
• Warunki przygotowania surowca zielarskiego, suszenie i przechowywanie;
• Zasady zbioru ziół uwzględniające ochronę przyrody;
• Zasady sporządzania receptur.

Całoroczny cykl warsztatów z programami dostosowanymi do pory roku:
• lato to floroterapia czyli moc kwiatów oraz zbiór nadziemnych części roślin;
• jesień to zbór podziemnych części roślin: bulw, cebul, kłączy, korzeni;
• zima to zbiór zamkniętych pączków i gemmoterapia – u nas rzadko stosowana,
a bardzo skuteczna w ziołolecznictwie;
• wiosna to zbiór podziemnych części roślin, otwartych i półotwartych pączków oraz kwiatów roślin wcześnie kwitnących;

Wycieczki zielarskie organizowane przez Fundację „Rój” to praktyczna nauka rozpoznawania gatunków roślin leczniczych i odróżniania tych właściwych od podobnych gatunków. To najważniejszy aspekt zielarstwa. Prezentacja zdjęć jednych i drugich gatunków roślin pozwoli na zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo pomylenia się w ich rozpoznawaniu. Nauka rozpoznawania cech roślin, które należy wziąć pod uwagę w celu odróżnienia gatunków roślin leczniczych od podobnych, które nie mają takich właściwości, ma w zielarstwie kluczowe znaczenie. Umiejętność rozróżniania gatunków roślin umożliwia zebranie roślin na swojej produkcji herbatki ziołowe lub przygotowanie zielarskiej apteczki domowej.

Nie bez znaczenia jest też zbiór roślin z uwzględnieniem zasad ochrony przyrody. Najczęściej jednak zbierane będą rośliny masowo występujące w regionie, rosnące na łąkach, w zagajnikach oraz na polach uprawnych. Ważny też jest aspekt sposobu zbioru ziół oraz warunki suszenia i pora zbioru.
Nie ograniczymy się tylko do zielarstwa. Po drodze wiedza przyrodnicza w zależności od tego, co nam natura na spacerze pokaże.

Miejsce: Ustroń Jaszowiec
Najbliższe terminy – Sierpień: 1, 4, 8, 11, 15, 18, 22, 25 i 28;
Wtorki godz. 10.30 – 14.30, Piątki godz. 12.30 – 16.30;
Informacje organizacyjne po zgłoszeniu.

Zapraszamy do nawiązania współpracy z Fundacją RÓJ

zielarstwo@fundacja-roj.pl